В районній газеті «Татарбунарський вісник» № 3 від 26 січня 2019 року була опублікована стаття жительки міста Татарбунари Людмили Кобушкіної «Мешканці міста обурені якістю послуг комунальників».

       Повідомляємо з приводу цього наступне. Послуги з вивезення твердих  побутових відходів в місті Татарбунари надає комунальне підприємство «Водопостачальник» Татарбунарської міської ради за результатами  конкурсу, проведеного виконавчим комітетом Татарбунарської міської ради  на надання послуги з вивезення твердих  побутових відходів від населення, підприємств, установ, організацій м. Татарбунари та згідно рішення  виконавчого комітету Татарбунарської міської ради від 28.04.2011 р. № 97.  Упродовж 2011-2019 рр.  КП «Водопостачальник» надавались послуги з вивезення твердих  побутових  у таких обсягах:

-  2015 рік: 2157,54 тонн./194,1 тис.грн.;

-  2016 рік: 1953,116 тонн/175,7 тис. грн.;

 - 2017 рік: 1936,212 тонн/174,2 тис. грн.;

-  2018 р.-1936.213 тонн/174,2 тис. грн.

 Проблема з вивезенням твердих побутових відходів (ТПВ) в місті дійсно існує і пов’язана з наступними факторами.

По-перше, на сьогоднішній день існує проблема наявності необхідного спеціалізованого транспорту. Вивезення ТПВ КП «Водопостачальник»  здійснюється від всіх груп споживачів м. Татарбунари двома транспортними засобами:

- контейнеровозом ГАЗ-53 з боковою загрузкою, 1983 р. випуску із вантажопідйомністю бункера 4000 кг. Відстань маршруту по факту складає 11 км (кілометраж від гаражу до звалища і в зворотньому напрямку) за одну ходку в середньому за 2 години. При вивезенні ТПВ задіяні - 1 водій і 1 вантажник. Графік роботи – в літній період три рази на тиждень, в зимовий період – 2 рази на тиждень. Контейнеровоз вивозить за одну ходку 13 контейнерів. Всього на балансі  КП «Водопостачальник» 60 контейнерів, місткість кожного – 0,75 куб. м.

- вантажним самоскидом ГАЗ-53 1983 р. випуску, вантажопідйомністю 4500 кг. Відстань маршруту по факту складає 22 км (кілометраж від гаражу до сміттєзвалища і в зворотньому напрямку) за одну ходку в середньому за 3 години. При вивезенні ТПВ задіяні один водій і два вантажника. Графік роботи – один раз на тиждень. Самоскид вивозить ТПВ насипом.

 З метою зрушення цієї проблеми, міська рада планує подальше технічне переоснащення цієї сфери, а саме в 2019 році ми плануємо придбання більш сучасного спецтранспорту та іншого технічного  обладнання.  Сьогодні  велику  допомогу   в цьому напрямку  місту надає народний депутат України Віталій Барвіненко: з-за сприяння народного депутата нашому місту виділено кошти із державного бюджету у розмірі 1 млн. гривень на придбання сучасного сміттєвоза. Освоєння цих бюджетних коштів дозволить покращити  надання послуг населенню з вивезення твердих побутових відходів.

По-друге, існує також проблема низького рівня охоплення населення міста Татарбунари підписанням договорів на вивезення твердих побутових відходів. Так, станом на початок 2019 року цей рівень складає близько 30%. На даний час виконавчий комітет Татарбунарської міської ради вивчає практику укладання публічного договору на вивезення твердих побутових відходів та готує відповідний проект рішення  Татарбунарської міської ради. Відразу планується проведення широкої роз’яснювальної компанії  серед населення та юридичних осіб міста щодо необхідності укладання договорів на вивезення твердих побутових відходів, а це  публікації відповідних матеріалів в пресі, офіційному веб-сайті міської ради та сторінках мережі Facebook.

З метою  застосування більш системного підходу до утримування міста  в належному санітарному стані в комунальному підприємстві «Водопостачальник»  розробляється схема санітарної очистки території міста Татарбунари, змістом якої буде регламентація порядку проведення усіх видів робіт із санітарного очищення та прибирання в місті, організації  збирання та вивезення твердих побутових відходів; розміщення контейнерних площадок в місті; застосування систем і методів збирання твердих відходів. Схема також буде визначати  кількість спеціально обладнаного  транспорту для збирання  і перевезення відходів та  необхідного інвентарю для здійснення всіх видів робіт із санітарної очистки. Дія схеми  буде розрахована  на 25 років із акцентуванням на першочергові п`ять років та визначенням довгострокових заходів.

 В рамках задіяння нових методів та підходів у сфері наведення санітарного порядку в місті,  в 2018 році була продовжена діяльність із  введення нових стандартів у сфері поводження з твердими побутовими відходами - експериментального проекту з роздільного збирання твердих побутових відходів. На початковому етапі  сортування здійснювалося на території двох міських контейнерних площадок із збирання та вивезення відходів  по одному виду відходів за схемою «окремо пластик» та «окремо всі інші види відходів». Станом на січень 2019 року кількість таких площадок із окремого збору відходів  збільшилася в місті до семи. Поступово таке сортування буде розширюватися на всю територію міста,  і жителі нас в цьому підтримують.  

    І, третьою суттєвою проблемою є те, що тарифи якими КП «Водопостачальник» користується сьогодні,  не відшкодовують витрат, що несе  комунальне підприємство. Рівень відшкодування доходами фактичної собівартості послуг з вивозу твердих побутових відходів  сягає 26,8%.

      З приводу цього фактору зазначаємо, що тарифи  КП «Водопостачальник» на вивезення твердих побутових відходів погоджені рішенням виконавчого комітету Татарбунарської міської ради від 29.05.2013 р. № 78 і становлять на  місяць в розмірі:

- населення та приватний сектор з двору - 10,8 грн.;

- населення приватний сектор 1 особа - 5,42 грн.;

- населення комунальний сектор 1 особа  - 5,04 грн.

 Тариф на вивезення  одного контейнера з твердими побутовими відходами від бюджетних та інших підприємств, установ та організацій міста, затверджений  рішенням виконавчого комітету  Татарбунарської міської ради від 18.03.2011 року № 48 «Про погодження тарифів КП «Водопостачальник» на вивіз твердих побутових відходів для населення в м. Татарбунари» та складає 63 грн. до сьогоднішнього часу.

Норми накопичення побутових відходів в м. Татарбунари затверджені рішенням Татарбунарської міської ради від 18.03.2011 р. № 48 і на момент формування тарифу в 2013 році не переглядались.

Тарифи на послуги з вивезення ТПВ були затверджені без планованого розрахунку собівартості послуги, а на підставі тарифів, затверджених для СПД-ФО «Баргутін Є.Г.», який надавав послуги з вивезення ТПВ на території м. Татарбунари до 01.04.2011 року. 

 Для визначення планованого обсягу вивезення ТПВ були використані техніко-економічні показники транспорту, який займається наданням послуг з вивезення ТПВ і середня щільність твердих побутових відходів, яка була вирахувана на підставі рішення виконавчого комітету  Татарбунарської міської ради  від 18.03.2011 року № 48. Так як,  КП «Водопостачальник» м. Татарбунари самостійно не розробляло плановані тарифи на послугу з вивезення ТПВ,  облік наданих послуг ведеться виходячи із вартості вивезення контейнера з ТПВ та 100 кг відходів для всіх груп споживачів, замість визначення вартості послуги для кожного споживача виходячи із норм накопичення для мешканців і підприємств, установ та організацій міста.

Також треба враховувати, що на даний час зросла собівартість  послуг через підвищення цін на електроенергію, комплектуючі матеріали, паливно-мастильні матеріали, збільшення розміру мінімальної заробітної плати, вартість договірних послуг. Так фактична ціна на електроенергію  з 01.01.2018 р. складає 2,20 грн./кВт. год. У діючих тарифах вартість електроенергії становить 0,82/ кВт. год. (ріст на 268%) Зросли ставки податків, вартість матеріалів на 298%, паливо мастильних матеріалів на 280%. У діючих тарифах фонд оплати праці розрахований на основі законодавчо встановленого середньозваженого розміру мінімальної заробітної плати, що діяв на дату встановлення тарифу та складав 939 грн. та з врахуванням відповідних галузевих коефіцієнтів - (ріст на 607%).

 Отже, діючі тарифи на послуги  не можуть виконувати свого економічного призначення щодо забезпечення вивозу твердих побутових відходів, а також стабільної, безперебійної роботи централізованого водопостачання і водовідведення, очистки стічних вод  в зв’язку з цим, та враховуючи Постанову Кабінету Міністрів  від 01.065.2011року № 869 «Про забезпечення  єдиного підходу  до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» виникає необхідність  розроблення та затвердження  економічно обґрунтованих тарифів на  вивезення твердих побутових відходів.

Тому, за відповідним дорученням КП «Водопостачальник» розрахувало економічно обґрунтовані планові витрати на послуги з вивезення твердих побутових відходів та подало клопотання до Татарбунарської міської ради щодо встановлення нового тарифу, затвердження якого буде здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства.

Враховуючи  те, що на території міста та на його околицях періодично утворюються стихійні сміттєві звалища, що викликано низьким рівнем підписання населенням міста договорів на вивезення твердих побутових відходів, Татарбунарська міська рада поставила завдання  на стовідсотковому рівні охопити  домогосподарства (приватний сектор та багатоповерхові будинки), підприємства, установи та організації міста підписанням договорів на дані послуги комунального підприємства «Водопостачальник», до чого ми і закликаємо всіх жителів міста.     

IMG 2074

IMG 2074IMG 2074IMG 2074IMG 2074