285489438 170803088656022 7288746798988086934 n

Відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства», дитина – це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше. Дитинство - період розвитку людини до досягнення повноліття. А забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров’я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити.

На території Татарбунарської міської територіальної громади проживає понад 4,0 тис. дітей. У зв’язку з початком військових дітей з території громади батьками чи іншими законними представниками евакуйовано понад 250 дітей, але разом з тим на територію громади перемістилися понад 170 внутрішньопереміщених дітей.

Вирішення питань щодо забезпечення прав дітей, встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей покладається на орган опіки і піклування – виконавчий комітет Татарбунарської міської ради. Протягом 2021 року прийнято  50 рішень з питань захисту прав дитини, у 2022 році прийнято 16 рішень. Розглядалися питання встановлення статусу дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, надання опіки, піклування, захисту майнових прав та інше.

Проведено 5 засідань комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Татарбунарської міської ради. Розглянуто 15 питань стосовно виконання батьками батьківських обов’язків, визначення місця проживання дітей, вчинення правочинів від імені дітей чи право користування яким мають діти, доцільності позбавлення батьківських прав, відібрання дітей без позбавлення батьківських прав та інші.

  • • На первинному обліку служби у справах дітей міської ради станом на 01.06.2022 року перебуває 43 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, з них влаштовано до сімейних форм виховання 39 дітей (90,7 %). Всі отримують державну допомогу в розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, на дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

За виконанням опікунами (піклувальниками) своїх обов’язків здійснюється постійний контроль, а саме: сім`ї відвідуються за місцем проживання, здійснюється контроль за навчанням підопічних, станом їхнього здоров’я та вживаються заходи щодо захисту житлових та майнових прав неповнолітніх.

На території громади функціонують 3 прийомні сім’ї, в яких виховуються  6 дітей. Наразі, третя прийомна родина утворена під час військового стану і діти зростають в теплі та безпеці.

Опікуни (піклувальники) та прийомні батьки виконують добре свої обов’язки та  забезпечують дітям гармонійний розвиток.

На території громади проживають діти, які перебувають у складних життєвих обставинах. Фахівці служби у справах дітей, комунальної установи «Центр надання соціальних послуг», інспектори з ювенальної превенції відділення поліції № 2 систематично здійснюють перевірки умов проживання таких дітей, забезпечують соціальний супровід. Проводяться бесіди з батьками стосовно неналежного виховання дітей, створення відповідних санітарних умов проживання та здійснення нагляду за поведінкою та відвідуванням занять дітьми. Також, проводяться бесіди з дітьми щодо їх поведінки, відвідування навчальних занять.

Станом на 01.06.2022 року на обліку перебуває 22 дитини. Протягом 5 місяців поточного року знято з обліку 8 дітей.

Коли всі вжиті профілактичні заходи не дають бажаних результатів, як крайня міра, органом опіки і піклування розглядається питання про вилучення дітей із сімейного оточення, або позбавлення батьків батьківських прав відносно їхніх дітей. Протягом 5 місяців 2022 року вилучено з сімейного середовища 2 дітей та подано позовну заяву до суду про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав.

У Татарбунарській міській раді запроваджено послугу з патронату. Наразі, успішно працюють 2 патронатні сім’ї, де виховується 2 дітей, з них 1 дитина, яка залишилася без батьківського піклування та 1 дитина, яка перебуває у складних життєвих обставинах. Протягом 5 місяців поточного року вибуло 3 дітей, яким встановлено статус дітей, позбавлених батьківського піклування. У 2021 році було влаштовано 4 дитини в патронатні сім’ї, і вибуло з патронату 3 дітей, з яких 1 дитина влаштована в дитячий будинок сімейного типу, 1 дитина вибула в прийомну сім’ю  та 1 дитина в біологічну сім’ю.

Сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, внутрішньо переміщеним сім’ям надається благодійна допомога (засоби гігієни, памперси, одяг, продукти харчування).

Служба у справах дітей

Татарбунарської міської ради