Татарбунарський автовокзал, порівняно з автобусними станціями інших районних центрів Півдня Одеської області,  знаходиться  в найбільш зручному  місці: вздовж  траси міжнародного значення М-15,  в південно-західній окраїні міста, де вдало перетинаються шляхи і постійно відбувається рух транспорту та  його пасажирів в різних напрямках.  Щодня автостанція  здійснює  розвантаження великої кількості пасажиропотоку, що пересувається  як всередині району, області, так і поза її межі.

        Враховуючи міжнародний статус автошляху і той важливий факт, що місто Татарбунари відіграє роль одного із крупних транспортних вузлів південної частини Одеської області, осучаснення автовокзалу дуже необхідне. Модернізований внутрішній та зовнішній вигляд автовокзалу потрібний перш за все місту та його жителям, так як покращення умов обслуговування  є виявом турботи про них та загальним  показником добробуту міста.  На даний час  підготовлено  Проект Генерального плану реконструкції міського автовокзалу, який розробив житель міста Татарбунари, провідний архітектор  ПП «Вертикаль –Е» Олександр Очинський. За характеристикою проекту, наданою його розробником, в ході проектування враховувалися такі необхідні фактори, як зручність і комфортність для пасажирів, можливість для них отримати на території вокзального комплексу ряд послуг, сприятливі умови для руху та зупинок  автотранспорту (в`їзд та виїзд з території, зручність платформ, можливість маневрування), наявність зелених зон, привокзальних площадок, господарської зони та інше.  Планом передбачена реконструкція пасажирського залу, диспетчерського пункту, білетних кас, в тому числі створення  необхідних умов для  персоналу автовокзалу, який буде здійснювати регулювання пасажиропотоками та обслуговування території.  Важливо підкреслити, що даним проектом збережено  всі тимчасові споруди на тій частині території автовокзалу, де здійснюють свою діяльність місцеві підприємці.

 

         Такі масштабні перетворення в цій частині міської території на сьогодні готове здійснити   товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕКА», яке згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно є власником будівлі –«Автобусна станція», відповідно до договору купівлі-продажу № 8129 від 19.12.2007 року. В 2010 році  Татарбунарська міська рада розпочала активний діалог з ТОВ «ТЕКА» про проведення реконструкції  будівлі автостанції та прилеглої території. В рамках такого діалогу в цьому ж році на 43-й та 52-й сесіях рішеннями депутатів міської ради  № 704-V та № 831-V ТОВ «Тека»   надано дозвіл на виготовлення технічної документації по інвентаризації земельної ділянки площею 0,48 га, затверджено технічну документацію та надано земельну ділянку цього  ж розміру із земель несільськогосподарського призначення для реконструкції, експлуатації та обслуговування автобусної станції в межах міста Татарбунари в довгострокову оренду терміном на 49 років. На той момент було складено Акт встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки, в якому серед іншого оговорено, що ніяких претензій при встановленні меж земельної ділянки не виявлено.  Акт серед інших сторін підписали і 13 підприємців, що здійснюють підприємницьку діяльність на території автовокзалу, не заперечуючи цим перехід землі в оренду ТОВ «ТЕКА». Достовірність підписів засвідчив  міський голова. В січні 2012 року  Татарбунарська міська рада та ТОВ «ТЕКА», відповідно до чинного законодавства України, уклали договір оренди землі № 26.

        Чому, розпочинаючи з цього часу ТОВ «ТЕКА» не здійснила реконструкцію вокзалу, - нині це один із аспектів конфлікту, що має місце між ТОВ «ТЕКА»  та іншими підприємцями, які здійснюють свою діяльність на території автостанції. Відповідь на дане питання можна знайти, прослідкувавши історію конфлікту. Реагуючи на неодноразові запрошення Татарбунарської міської ради до спільного обговорення питань проведення реконструкції автовокзалу, посилення вимог депутатів до умов його функціонування, ТОВ «ТЕКА» розглянуло свою можливість привести будівлю автостанції та її територію до міжнародних стандартів. 31 липня 2014 року за клопотанням ТОВ «ТЕКА» щодо надання дозволу на розміщення тимчасових споруд виконавчим комітетом Татарбунарської міської ради, на основі висновків депутатів ради, було прийнято рішення  за № 43 «Про розробку паспорту прив’язки розміщення групи тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та приміщень обслуговування пасажирів на міській  автостанції в  м. Татарбунари за клопотанням  ТОВ «ТЕКА».  Дане  рішення  викликало негативну реакцію у підприємців – фізичних осіб, які працюють на цій території, і було оскаржене  ними  в  судовому  порядку.  Підприємці  не  погодилися  з  планами   реконструкції  ділянки автовокзалу,  результати якої  на  їх думку можуть зменшити кількість  споживачів їх підприємницьких послуг, значить,  по-суті   відтіснити їх від підприємницької діяльності на території автовокзалу, в підсумку  позбавити   робочих місць, - що  і стало основною суттю конфліктної ситуації навколо автостанції.

        Між сторонами конфлікту: фізичними особами підприємцями та ТОВ «ТЕКА» розпочалися судові   засідання.  В   2015   році,  з   метою   порозуміння    міський   голова   провів   засідання «круглого столу»   за   участю   представників   товариства   «ТЕКА»  та  інших   підприємців, на якому  дійшли лише спільної згоди дати підприємцям час на продовження судового оскарження та не проводити  ТОВ «ТЕКА» за даний період ніяких робіт на автовокзалі. В 2016 році постановою Одеського апеляційного адміністративного суду вищезазначене рішення виконавчого комітету залишено в законній силі, після чого за клопотанням ТОВ «ТЕКА» щодо затвердження паспорту прив’язки, виконавчий комітет Татарбунарської міської ради, враховуючи постанову апеляційного суду,  приймає рішення  від 25.08.2016 року № 139 «Про затвердження паспорту прив’язки групи тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та приміщень обслуговування пасажирів на міській автостанції». На основі укладеного  із   обраним   підрядчиком   договору  ТОВ «ТЕКА»   в квітні  2017  року  розпочало реконструкцію території автовокзалу. Але підприємці виступили категорично проти, задіявши активну форму протестів.

         Деякі депутати Татарбунарської міської ради, ігноруючи рішення апеляційного суду та попередні домовленості з ТОВ «ТЕКА» по приведенню в порядок автовокзалу, підготували проект рішення на 17- у чергову сесію міської ради «Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 24.01.2012 р., укладеного між Татарбунарською міською радою та ТОВ «ТЕКА». Даний проект був розглянутий на засіданнях постійних депутатських комісій з питання регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою та охорони навколишнього середовища, а також з питань законності, правопорядку, депутатської етики, вирішення питання об`єднання територіальних  громад та соціальних питань з висновком про те, що на даний час у Татарбунарської міської  ради немає законних підстав розривати договір з ТОВ «ТЕКА». Напередодні сесії, на спільному засіданні постійних депутатських комісій голова комісії з питання регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою та охорони навколишнього середовища Іван Христич виступив із заявою щодо необхідності надання терміну ТОВ «ТЕКА» для виконання вимог міської ради кількох скликань по реконструкції автовокзалу. Голова комісії акцентував  на доцільності підписання додаткового договору Татарбунарської міської ради  з ТОВ «ТЕКА»,  в якому був би  чітко виписаний детальний план реалізації проекту реконструкції автовокзалу.  З доповненням до заяви І.Христича виступила голова депутатської комісії з питань водопостачання, водовідведення та інших питань ЖКГ Таміла Кошельник, яка наголосила, що цей додатковий договір необхідно затвердити  на сесії, контролювати його здійснення і тільки у випадку невиконання  вимог міської ради приймати в подальшому рішення  щодо розірвання існуючого договору з товариством. Депутати підкреслили що при здійсненні реконструкції автовокзалу, всі робочі місця діючих підприємців зберігаються.

        Але, невелика група депутатів, яка лобіює незрозуміло чиї інтереси, все-таки вирішили винести питання розірвання договору на сесію і для підкріплення своїх позицій запросили на засідання представників Національного корпусу «Азов» та місцевих громадських лідерів. В результаті, засідання сесії 9 червня, на якому розглядалося зазначене питання, проходило в надзвичайно важкій обстановці, в умовах тиску, погроз, шантажу  на окремих депутатів, які  проголосували проти розірвання договору, укладеного між Татарбунарською міською радою та ТОВ «ТЕКА». Фактично, сесія була зірвана. Міського голову  наполегливо спрямовували поставити питання на повторне голосування, із зали протягом двох годин нікого не випускали і не впускали, навіть бригаду швидкої допомоги до депутата, якому стало погано,  допустили в  сесійний зал після 15-хвилинних вмовлянь окремих депутатів, міського голови та його заступника. Частина депутатів змушена була вийти із зали до суміжного із залою робочого кабінету. Словесні сутички, які несли потенційну небезпеку переростання в рукоприкладство постійно припиняли присутні представники Татарбунарського відділення поліції, яким треба віддати належне у виконанні своїх обов’язків. Міському голові довелося оголосити перерву,та після чого, у зв’язку із неможливістю подальшої роботи депутатів, засідання сесії було перенесено на вівторок 13 червня.

       Напередодні перенесеного засідання сесії в міській раді пройшла трьохстороння зустріч за участю міського голови, представників ТОВ «ТЕКА» та Національного корпусу «Азов», які за результатами спільного обговорення ситуації, що склалася, дійшли висновку: модернізованому автовокзалу в місті Татарбунари бути.

           Проте, цю необхідну істину не хочуть знати зацікавлені в хаосі окремі депутати міської ради, які  шукають нові форми тиску на своїх колег. Перенесене на 13 червня засідання сесії не відбулося із-за відсутності кворуму депутатів. 

          Мабуть, в таких ситуаціях і випробовується справжній патріотизм до рідного міста, якому потрібно розвиватися і набувати сучасного вигляду, в тому числі і за рахунок інвестицій, які йдуть в місто.  Надія на здоровий прагматизм залишається.

 

 

 

Виконавчий комітет Татарбунарської міської ради