images 3

     В сьогоднішній святковий День місцевого самоврядування адресую щирі вітання всім, хто здійснює своє нелегке, але почесне служіння інтересам людей, хто найближче знає їх особисті потреби, соціальні запити та суспільні проблеми своїх громад,  хто приймає конкретну участь  у вирішенні життєво необхідних питань місцевого розвитку!

       На органи місцевого самоврядування сьогодні покладається велика відповідальність у важливій справі забезпечення  доброї впорядкованості в наших населених пунктах, міцного суспільного порядку, облаштування місцевих територій, де кожен житель буде мати  гідне професійне заняття,  зможе досягати  плідних результатів своєї праці, виховувати своїх дітей та забезпечувати добробут своєї родини і рідного краю. Впевнений, що для досягнення цих благ нам всім вистачить сил і мудрості задати правильний напрямок у здійсненні таких задумів, показати власний приклад рішучих дій, поєднати свої зусилля з людьми, інтереси яких ми представляємо, а найголовніше зуміти збудити суспільну ініціативу з метою кращого облаштування життя в громаді і зробити це дуже старанно і відповідально.

IMG 3519

      Бажаю всім вам світлого настрою, зміцнення ваших духовних та тілесних сил, гарних і достойних результатів роботи, підтримки від людей та втілення ваших мрій і сподівань на краще і благополучне життя для всіх українських громадян! 

 З повагою

Татарбунарський міський голова                                                                               Андрій Глущенко

До уваги керівників фермерських господарств!

 Одеське відділення Укрдержфонду щодо підтримки фермерських господарств приймає заяви та документи від фермерських господарств Одеської області на отримання бюджетної субсидії на одиницю оброблюваних угідь згідно Постанови КМУ від 07.02.20018р. №106 зі змінами.


Для отримання бюджетної субсидії (Постанова КМУ від 07.02.2018 р. №106 зі змінами) фермерські господарства подають до Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств заявку за формою та наступні документи:

1) копію статуту фермерського господарства (для юридичної особи) або копію договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства (для фермерських господарств, що створені без набуття статусу юридичної особи);

2) відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджують право власності та/або користування земельною ділянкою (інформаційна довідка з державного реєстру речових прав на нерухоме майно);

3) копію фінансового документа, що підтверджує наявність чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік до 20 000 000 грн., а фермерським господарствам, які зареєстровані в поточному році, – копію фінансового звіту за останній квартал (копію балансу і звіту про фінансові результати, які подаються до управління статистики);

4) довідку, чинну на дату подання заявки, про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів, - у паперовому вигляді або сформовану в електронному вигляді в електронному кабінеті платника податків на офіційному веб-сайті ДФС (дійсна протягом 10 днів);

5) підтвердні документи про те, що не порушено справу про банкрутство, не перебуває в стадії ліквідації, не визнано банкрутом (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, в якому повинні бути зазначені, крім загальної інформації про фермерське господарство та переліку членів фермерського господарства: дані про перебування юридичної особи в процесі провадження у справі про банкрутство, санації; дані про перебування юридичної особи в процесі припинення; дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення);

6) згоду заявника щодо надання про нього інформації Мінагрополітики, яка містить персональні дані, за формою (заповнюється на місці).
Примітка. Для заповнення заявки просимо мати при собі оригінали документів, паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків голови фермерського господарства, достовірні реквізити банківського рахунку фермерського господарства, печатку фермерського господарства.
Документи приймаються до 07 грудня включно пн-чт з 9:30 до 17:00, пт з 9:30 до 16:00 за адресою: м. Одеса, вул. Канатна, 83, к.1411
Тел. для довідок:(066)422-0-224

Ел. адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Згідно запланованого графіку на останньому тижні місяця в  міській раді пройшли 30–а чергова сесія міської ради  і чергове  засідання виконкому.   

 На сесії депутатами розглянуто 47 питань різного характеру, більшість яких стосувалася сфери земельних відносин, міського бюджету поточного року та ряду міських програм. На початку пленарного засідання сесії міський голова поставив на голосування пропозицію, внесену депутатом міської ради, щодо включення в порядок денний питання «Про перейменування вулиці В.З.Тура», проте більшість депутатів не підтримала включення даного питання.

 Члени виконкому на своєму засіданні обговорили проект міського бюджету на 2019 рік, ряд питань у сфері містобудівництва і благоустрою міста, а також проаналізували стан законності та правопорядку на території  міста  Татарбунари.

Детальніше про цю роботу депутатів та членів виконкому буде в найближчий період.

IMG 5584IMG 5584IMG 5584IMG 5584IMG 5584

Як неодноразово повідомлялося, в липні  2017 року, з метою посилення туристичного потенціалу нашого міста, Татарбунарською міською радою  ініційовано новий історико-культурний проект під  назвою «Археологічна пам`ятка «Татарбунарська фортеця», яка має для міста символічне значення, оскільки  історія будівництва фортеці, її відбудова в подальші роки розглядається дослідниками як найбільш вірогідний період заснування міста Татарбунари.

  Запускаючи цей проект, міська влада планує в перспективі розвитку міста відтворити фрагменти турецької фортеці на місці, де спостерігаються залишки  її фундаменту. Перші кроки із впровадження проекту були здійснені у вересні 2017 року: за запрошенням міського голови Андрія Глущенка одеськими вченими були проведені спелеологічні роботи. В липні поточного року  на місці залишків фундаменту фортеці було розпочато другий етап робіт:  вченими – археологами проводилися дослідження на предмет наявності відповідного культурного шару, площі його поширення та культурно-хронологічної належності. Одночасно  розпочато вивчення архівних, літературних та картографічних джерел.

  Дослідницьку групу очолює співробітник відділу Криму та Північно-Західного Причорномо`я  Інституту археології Національної академії України, доктор історичних наук Ігор Сапожников. Безпосередню участь у здійсненні проекту приймає і представник Татарбунарської міської ради, головний спеціаліст-юрист міської ради Віталій Борденюк, який являється  одним із ініціаторів проекту.

IMG 9211IMG 9211

 Дуже важливим в аспекті цього питання є розуміння і підтримка зі сторони депутатського корпусу міської ради. За повної підтримки депутатів в цьому році, на 26-ій сесії, була прийнята міська «Цільова програма проведення археологічних досліджень в місті Татарбунари на 2018-2020 роки», яка стала ще одним крупним кроком в логістиці конкретних дій міської влади з реалізації даного проекту.

  Виконавчий комітет Татарбунарської міської ради представляє перші результати  вивчення письмових джерел, які систематизували доктор історичних наук Ігор Сапожніков та місцевий дослідник Віталій Борденюк в спільній статті «Нове із історії містечка та фортеці Татарбунари».

НОВЕ ІЗ ІСТОРІЇ МІСТЕЧКА ТА ФОРТЕЦІ ТАТАРБУНАРИ

Мы, татарбунарцы, мало знаем историю родного города.

А ведь любовь к родине начинается с любви к отчему дому.

 Михаил Плотный

 У цьому році місто Татарбунари відзначило 381 річницю з дня заснування. Вірогідною та обґрунтованою датою від якої розпочато відлік безпреревної історії міста Татарбунари, обрано 1636/1637 роки тобто час відновлення фортеці під час панування на півдні України Османської імперії.

Влітку 2018 року, міською владою були ініційовані археолого-історичні дослідження Татарбунарської фортеці, означені роботи були виконані групою співробітників Відділу Криму та Північно-Західного Причорномор’я Інституту археології Національної Академії наук України (ІА НАНУ). Ними керував один із авторів цієї статті, провідний науковий співробітник, доктор історичних наук І.В.Сапожников. В цій статті будуть наведені підсумки історичних пошуків.

  Вперше у науковій літературі залишки укріплення згадав майже 170 років тому К.Стаматі, який не лише доволі точно вказав місце розташування, але й назвав ім’я будівничого цієї пам’ятки: «Подле почтовой дороги, ведущей из Аккермана в Килию или Измаил, на возвышенности у селения Татарбунар еще недавно находились развалины четырехугольного замка, названного Татарпунар (ключ татарский), из под которого течет источник. Несомненно, что сей замок построен татарами, подвластными хану Темир-мурзе, еще до того времени, когда Порта принуждена была уступить ему Аккерман со званием паши». Зрозуміло, що в уривку йдеться про відому й навіть легендарну історичну постать – першого мурзу Буджацької ногайської орди Кантеміра.

 Співавтором цієї статті доктором історичних наук І.В.Сапожниковим у 1999 році опублікуваний майже невідомий до цього анонімний опис Татарбунар 1787 року з  планом російського військового табору в Татарбунарах 1790 року, який насправді виконав французький військовий інженер на османській службі А.Ж. де Лафітт-Клаве.

IMG 9226IMG 9226IMG 9226

 Найвідоміша письмова згадка про Татарбунари наведена в 1657 р. османським чиновником Евлією Челебі, коли споруда була діючою: «Отсюда мы вновь направились на север и приехали в крепость Татарбунары. По должности кадий [крепости], входящей в Очаковский эйялет Силистры, имеет содержание в сто пятьдесят акче. Крепость эту заново отстроил в 1046 [5 июня 1636 – 25 мая 1637 рр. от РХ] году Кенан-паша в бытность свою губернатором Очаковского эйялета. Это небольшая, прочная, четырехугольная крепость, окружность ее равна тысяче шагов. Она имеет одни ворота, открывающиеся в южную сторону, а по четырем ее углам стоят четыре высокие башни. Так, как в прежние времена место, где стоит эта крепость, было заболочено и покрыто зарослями камыша, то молдавские и татарские разбойники нападали отсюда на проходившие караваны. [Сейчас] в этом необычном месте возвышается пристанище безопасности. В настоящее время в крепости имеется одна мечеть, склад пшеницы, небольшие удобные помещения для 150 человек войска. Есть и комендант. А жилых построек внутри крепостных стен не заметно. Однако в прилегающем к крепости посаде имеются двести крытых камышовыми плетенками домов бедного люда, постоялый двор, одна грязная баня, виноградники и сады».

       Також слід навести уривок опису подій 1628 р. у Причорномор’ї, заснований на збірці документів королівського архіву Польщі: «Коли в вересні загін буджацьких татар за ініциятивою Кенана-паші вдерся на пограниче України, козаки зібрались в числі кількох тисяч і хо­тіли йти під Татарбунар, де стояв Кенан і будував замок, а потім мали йти під Білгород» . Отже, виходячі з цієї інформації, названу Евлією Челебі дату можна розглядати лише як час завершення відбудови фортеці під керівництвом Кенана-паші, а початок або першу спробу зведення фортеці слід шукати раніше 1628 року.

      Факт існування замку вже у 1632 році засвідчив італійський мандрівник Нікколо Барсі (Niccolo Barsi). Він занотував, як на середині шляху від Кілії до Аккерману в бідному селі Арабат (Arabath) знайшов прихисток та ночівлю в молдовській оселі, а також повідомив, що в містечку «є нещодавно зведена, дуже красива цитадель (preafrumoasă întăritură), але не захищена через відсутність озброєння [гармат]». В самому селі та його околицях мандрівник побачив «багато вітряних млинів (mori devant) та чимало гарних джерел води (fântâni bune)».

  Таким чином замок в Татарбунарах могли розпочати зводити на рубежі 1610-1620-х років, а 1632 року він був практично завершений. Що стосується часу його переходу під пряму османську юрисдикцію, яка відбулася після введення військового гарнізону і озброєння укріплень, то це дійсно могло статися у 1737 році після повного розгрому мурзи Кантеміра та його прибічників в Буджаку загонами Кримського хана.

 Втім і подальша історія замку на березі р.Кагач не була простою та однозначною. Доречно сказати, що з 1648 року до початку ХVIIІ cт. Татарбунари (Tatarebarlat, Tatare Barlat, Tatarbarlat, Татар Бояр та ін.) та з позначками oppidum turcae (місто турецьке), або просто місто зустрічаються на карті Г.Л. де Боплана «Генеральний план Диких полів, простіше Україна. З прилеглими провінціями») та інших мапах цього автора і його бопланівської традиції (Г. Кантеллі, Я. Брюса та ін.).

  Ще до недавна цим і обмежувався перелік фактів часів існування фортеці, але в ході наших пошуків вдалося знайти документи, які висвітлюють останні моменти названого періоду. Тепер можна стверджувати, що Татарбунарська фортеця була отримана російськими військами 25 серпня 1770 року без бою, оскільки турецький гарнізон залишив її до описаних нижче подій: «Посыланные из Килии по Аккерманской дороге из легких войск партии для разведования о неприятеле, дошли до лежащего близ Черного моря местечка Татар Бунар, где в оставленном неприятелем замке нашли 23 медных пушки и привезли их в Килию». Ми маємо можливість навіть навести перелік цих трофеїв: «в местечке Татар-Бунар взято пушек: двухфунтовых – 1, однофунтовых – 4, 18-ти лотовых – 3, полуфунтовых – 15». Ці факти свідчать про те, що укріплення було непогано озброєне артилерією, хоча й не дуже значних калібрів.

      Підсумовуючи всі ці джерела, можна сказати, що рік початку будівництва замку є 1628 рік, та є тим роком коли  містечко Татарбунари згадуються безперервно, а також припустити, що незабаром будуть знайдені і більш ранні згадки про нього.

Доктор історичних наук Ігор Сапожников,

Віталій Борденюк

Сьогодні свої профільні питання розглянула депутатська комісія з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, планування та обліку, - в засіданні якої прийняли участь міський голова Андрій Глущенко, секретар міської ради Оксана Жаран, депутати міської ради Алла Коровель (голова комісії), Світлана Ніколаєнко,  Михайло Гусаренко та начальник відділу бухгалтерського обліку виконавчого комітету  (аппарату) міської ради Любов Лютикова.

  Проект міського бюджету на 2019 рік став одним із найважливіших питань, по якому  в ході засідання деталізувалися всі пункти  і їх характеристики.  За  результатами обговорення  здійснено уточнення всіх основних показників наступного бюджету: дохідна та видаткова частина, профіцит і дефіцит, міжбюджетні трансферти, джерела формування бюджету, його розподіл на реалізацію місцевих програм, захищені статті та інше. Також на робочому засіданні були  проаналізовані підсумки виконання міського бюджету за 9 місяців поточного року.  

IMG 5489IMG 5489

  Засідання чергової 30-ї сесії міської ради заплановано на 30 листопада.